Czy w miesiączkę można zajść w ciążę? Mit czy prawda?

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, często krąży pogląd, że w czasie miesiączki ryzyko zajścia w ciążę jest praktycznie zerowe. Czy jednak faktycznie w czasie krwawienia miesiączkowego kobieta może być spokojna o możliwość zapłodnienia? Wyjaśnimy to zagadnienie, rozprawiając się z mitami oraz przedstawiając prawdziwe informacje na ten temat. Przekonajmy się, co jest prawdą, a co to jedynie błędne przekonanie.

Czy jednak możliwe jest zajście w ciążę podczas menstruacji?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, możliwość zajścia w ciążę w czasie miesiączki nie jest aż tak mała, jak się wydaje. Jeśli usłyszysz, że czy w miesiaczke mozna zajsc w ciaze, to odpowiedź brzmi: tak, to możliwe. Oczywiście, ryzyko jest niższe niż w okresie owulacji, ale nie można go całkowicie wykluczyć. Dlaczego tak się dzieje? Zajrzyjmy głębiej w kwestię.

Menstruacja a owulacja

Wszystko sprowadza się do tego, że owulacja, czyli uwalnianie komórki jajowej przez jajnik, może wystąpić nieregularnie i blisko okresu krwawienia miesiączkowego. Jeśli dojdzie do owulacji na początku cyklu menstruacyjnego, tuż po zakończeniu krwawienia, istnieje szansa na zapłodnienie, gdyż plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 3-5 dni po stosunku. Wystarczy zatem, żeby krwawienie było krótkie, a owulacja przyspieszona, aby ryzyko ciąży wzrosło praktycznie zaraz po zakończeniu miesiączki.

Jak duże jest ryzyko ciąży podczas mieszczki?

Trudno jest określić jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę w czasie okresu miesiączkowego, gdyż jest to związane z indywidualnymi cechami organizmu kobiety, takimi jak nieregularne cykle czy niestabilna owulacja. Z tego powodu, wiele kobiet zastanawia się czy w miesiaczke mozna zajsc w ciaze. Statystycznie ryzyko to jest mniejsze w porównaniu z okresem owulacji, niemniej jednak warto pamiętać, że każda kobieta jest inna i może u niej występować różny czas trwania cyklu czy różna względem średniej liczba dni do owulacji.

Metoda “bezpiecznych dni” a ryzyko ciąży

Wielu ludzi uważa, że stosunek płciowy bez zabezpieczeń jest bezpieczny podczas miesiączki, opierając się na tzw. metodzie “bezpiecznych dni”. Niestety, ryzyko zajścia w ciążę w czasie miesiączki jest mniejsze, ale jednak istnieje, dlatego zdecydowanie ten sposób zabezpieczenia nie jest pewny. Metoda ta również wymaga dobrania odpowiedniego dnia owulacji dla każdej kobiety, czyli tego najbardziej płodnego, co często jest trudne przy nieregularnych cyklach.

Zabezpieczanie się – jaki sposób jest najlepszy?

W przypadku, gdy ma się na uwadze pytanie czy w miesiaczke mozna zajsc w ciaze, warto zastanowić się nad innymi, bardziej skutecznymi metodami zabezpieczania się przed ciążą. Na przykład, stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy prezerwatyw. Pamiętaj – żadna metoda nie jest w 100% pewna, ale stosowanie się do wszelkich zaleceń się może zmniejszyć ryzyko ciąży.

Podsumowanie

Czy zatem prawdziwe jest stwierdzenie, że w czasie miesiączki można zajść w ciążę? Otóż, tak – istnieje to ryzyko, choć jest ono zdecydowanie mniejsze niż podczas owulacji. Z tego powodu, warto zawsze zabezpieczać się, niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego, zwłaszcza w przypadku nieregularnych cyklów czy problemów z owulacją. Dbaj o swoje zdrowie i bądź świadoma swojego ciała, a staniesz się bardziej pewna, gdy myśli będą krążyć wokół tematu czy w miesiaczke mozna zajsc w ciaze.

Możliwość zajścia w ciążę podczas miesiączki – prawda czy mit?

Choć powszechnie niejedna kobieta zadaje sobie pytanie: czy w miesiączkę można zajść w ciążę?, warto wiedzieć, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Istnieje mniejsze ryzyko ciąży podczas menstruacji w porównaniu z owulacją, jednak nie można go całkowicie wykluczyć. Przyczyną nieistnienia stuprocentowej pewności jest fakt, że uwalnianie komórki jajowej przez jajnik może wystąpić nieregularnie i blisko okresu krwawienia miesiączkowego. W związku z tym warto zabezpieczać się przed ciążą niezależnie od fazy cyklu, a metoda “bezpiecznych dni” nie jest gwarancją niezapłodnienia. Alternatywą dla tej metody są bardziej skuteczne środki antykoncepcyjne, takie jak antykoncepcja hormonalna czy prezerwatywy. Dbając o własne zdrowie i mając świadomość funkcjonowania swojego organizmu, kobieta może uniknąć niechcianej ciąży nawet podczas miesiączki.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Czy po menopauzie można zajść w ciążę? Rozwiązujemy wątpliwości

Czy po menopauzie można zajść w ciążę? Rozwiązujemy wątpliwości

Menopauza to etap w życiu każdej kobiety, który niesie ze sobą wiele zmian w

Next
Jak szybko można zajść w ciążę po okresie? Oto co musisz wiedzieć!

Jak szybko można zajść w ciążę po okresie? Oto co musisz wiedzieć!

Ciąża to zdecydowanie jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie mogą

You May Also Like