Ewolucja ciąży: Jak wygląda dziecko w 8 tyg ciąży oraz porównanie z innymi tygodniami

Ciąża to niezwykły czas pełen wzruszeń i emocji zarówno dla mamy, jak i dla taty. Jak każdy przyszły rodzic, z pewnością jesteś ciekaw, jak rozwija się Twoje dziecko w każdym etapie ciąży. Przeanalizujmy, jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży oraz jak porównuje się jego rozwój z innymi tygodniami tego fascynującego okresu.

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży twoje dziecko zaczyna przypominać małego człowieka. Mówiąc technicznie, na etapie tym płód nosi nazwę zarodka. Jest on teraz długi na około 1,5-2 cm, co w porównaniu do poprzednich tygodni to znaczący wzrost. Dla lepszego zrozumienia, ma on wielkość pestki długiej winogrona. Właśnie na tym etapie zaczynają się rozwijać najważniejsze narządy wewnętrzne dziecka, jak serce, nerki czy wątroba. Serce bije z prędkością około 150 uderzeń na minutę, czyli dużo szybciej niż serce dorosłego człowieka.

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?

Jeśli jednak cofniemy się o tydzień, dziecko w 7 tygodniu ciąży jest nieco mniejsze i mierzy mniej więcej 1 cm. Jeżeli porównamy wielkość zarodka z owocem, to na tym etapie ma on już wielkość maliny. Na tym etapie, zaczyna się rozwijać układ nerwowy, a także układ krwionośny. Możemy zauważyć kształtowanie się małych kończyn oraz oczu i uszu dziecka.

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży?

Gdy spojrzymy nieco dalej w przyszłość, na dziecko w 9 tygodniu ciąży, zauważymy jeszcze większe zmiany. Długość dziecka to już około 2,5 cm, a więc przypomina ono wielkością dużą czy wręcz największą pestkę długiej winogrona. W tym czasie dziecko zaczyna poruszać się w łonie matki – jednak na tym etapie ruchy te są dla niej jeszcze niewyczuwalne. Kończyny górne zbliżają się do ostatecznego kształtu, a dłonie przypominają już prawdziwe, małe rączki dziecka.

Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży?

Jeżeli natomiast cofnęlibyśmy się jeszcze bardziej, czyli do 6 tygodnia ciąży, dziecko mierzyłoby około 0,5 cm, a we porównaniu do owoców – wielkością przypominałoby krótką pestkę winogrona. Na tym etapie trudno jeszcze o wyraźne cechy ludzkie, jednak już zaczynają się kształtować podstawowe narządy i struktury ciała dziecka.

Jak wygląda dziecko w 5 tygodniu ciąży?

Natomiast dziecko w 5 tygodniu ciąży ma zaledwie 2-3 milimetry długości. Na tym etapie rozwija się układ sercowo-naczyniowy dziecka oraz zarysy układu nerwowego. Zarodek jest bardzo niewielki, nie większy od ziarna ryżu czy małej fasolki, więc niestety na tym etapie jeszcze trudno dostrzec ludzkie cechy.

Podsumowując, rozwój dziecka na poszczególnych etapach ciąży jest niezwykle dynamiczny. Od 5 do 9 tygodnia ciąży zauważamy przejście od niewielkiego ziarenka do małego człowieka z ruchomymi kończynami i dłonią przypominającą już prawdziwe, małe rączki dziecka. Dla przyszłych rodziców to wyjątkowo fascynujący czas, a stąd kolejne pytanie, które sami sobie zadajemy, to jakie będą zmiany na kolejnych etapach?

Przełomowe etapy rosnącego malucha w pierwszych tygodniach ciąży

W trakcie pierwszych dziewięciu tygodni ciąży rozwój dziecka zachodzi w ekspresowym tempie, przekształcając się z niewielkich rozmiarów do postaci coraz bardziej przypominającej małego człowieka. W 8 tygodniu ciąży, zarodek mierzy około 1,5-2 cm, czyli wielkości pestki długiej winogrona, a także widać rozwój kluczowych narządów wewnętrznych. Cofając się o tydzień, w 7 tygodniu, dziecko mierzy około 1 cm, zaczyna się rozwijać układ nerwowy oraz krwionośny, a wielkością można je porównać do maliny.

W 9 tygodniu ciąży maluch wrosło do około 2,5 cm, górne kończyny uzyskują swój ostateczny kształt, a już widać poruszanie się dziecka w łonie matki. Wracając do 6 tygodnia, zarodek mierzy jedynie 0,5 cm, wielkością przypomina krótką pestkę winogrona, a na tym etapie kształtują się podstawowe struktury ciała. Jeszcze wcześniej, w 5 tygodniu, długość malucha to zaledwie 2-3 milimetry i dopiero zaczyna rozwijać się jego układ sercowo-naczyniowy i nerwowy.

Jak widać, rezultatem prężnego rozwoju dziecka między 5 a 9 tygodniem ciąży jest jego ewolucja od małego, niepozornego ziarenka do coraz bardziej kształtującej się postaci z poruszającymi kończynami, które zdobywa swoje pierwsze ludzkie cechy.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć i skutecznie używać? Poradnik wyboru i stosowania

Kubeczek menstruacyjny – jak wyjąć i skutecznie używać? Poradnik wyboru i stosowania

Cześć!

Next
Jak skutecznie rozpoznać owulację: praktyczne metody i wskazówki

Jak skutecznie rozpoznać owulację: praktyczne metody i wskazówki

Owulacja to kluczowy moment w cyklu miesiączkowym każdej kobiety, szczególnie

You May Also Like